W pielęgnacji są połączenia składników niezbyt korzystne dla skóry Niektórych substancji lepiej ze sobą nie łączyć, ponieważ może to prowadzić do podrażnień lub neutralizować działanie kosmetyku Sprawdź, które substancje nie powinny występować razem 

RETINOL + KWASY AHA/BHA

Oczywiście w salonach kosmetycznych te substancje można łączyć podczas zabiegów pielęgnacyjnych, jednak w domu stanowczo tego odradzamy, ze względu na duży potencjał drażniący obu składników. Ponadto warto wiedzieć, że taki duet nie wniesie niczego nowego do Twojej codziennej pielęgnacji, a kuracja kilkoma produktami złuszczającymi niestety może przyczyniać się do podrażnień skóry.

KWASY AHA/BHA + NIACYNAMID (WITAMINA B3)

Unikaj stosowania kwasów i niacynamidu jednocześnie po sobie. Dlaczego? Ponieważ osłabiasz działanie niacynamidu, który wymaga  pH skóry 6/7. Najprościej można to ująć w ten sposób, ze te dwa składniki mają skrajnie różne pH, w którym działają. Dlatego silnie kwasowe pH nie dopuszcza do tego, by  mógł on w ogóle poprawnie zadziałać za skórę. Zamiast tego lepiej kosmetyk z niacynamidem stosować rano, a kwasy wieczorem.

RETINOL + WIT. C

Lepiej nie stosować tych składników podczas jednego rytuału, ale możesz je rozdzielić i stosować retionol na noc, zaś witaminę C wieczorem. To dlatego, że retinol neutralizuje witaminę C w reakcji chemicznej, jaka między nimi zachodzi. Wniosek? Nie ma sensu używanie  jednego produktu po drugim

KWASY AHA/BHA +WIT. C

Witamina C jest z pozoru niewinnym składnikiem, ale pamiętajmy, że to także jest kwas (kwas askorbinowy) – połączenie go z innymi kwasami może mieć duży potencjał drażniący na skórę. Dlatego zupełnie nie zaleca się ich stosowania po sobie, gdy z to może prowadzić do pogorszenia kondycji skóry.

KWAS ASKORBINOWY + NIACYNAMID

Niacynamid to po prostu witamina B3, która jest ważna w procesie odnowy skóry.Jednak warto pamiętać, że kosmetyków z niacynamidem nie zaleca się stosować razem z witaminą C w czystej postaci kwasu askorbinowego.Ich połączenie to niestety zobojętnienie skuteczności obu składników, a dodatkowo wytwarzany przy tym kwas nikotynowy może mocno podrażnić skórę.

WIT.C + MIEDŹ

Kwas askorbinowy, czyli najczystsza forma witaminy C źle reaguje w połączeniu z metalami ciężkimi, głównie z miedzią. Ten składnik zdarza się zarówno w kremach jak serum. Niestety w zestawieniu z kwasem askorbinowym działa jako jako prooksydant, czyli… sprzyja powstawaniu wolnych rodników!

Pamiętaj!

Zanim zaczniesz pielęgnację nowym kosmetykiem – sprawdź, czy możesz go stosować w zestawieniu z innym – dobrze dobrana pielęgnacja to podstawa pięknej cery. Zawsze gdy wprowadzasz nowy składnik kosmetyczny, obserwuj swoją skórę – pieczenie, zaczerwienienie lub dziwna szorstkość czy wysypka to znak, że należy coś zmienić.