Wszystkie kobiety cenią sobie naturalne kosmetyki w pielęgnacji skóry. Jedne wybierają produkty ze śluzem ślimaka, jadem żmii lub propolisem, a inne ze sproszkowanymi minerałami. Są i takie panie, które w pielęgnacji skóry stosują zioła. Które z tych roślin są najlepsze i dlaczego działają tak dobrze? Sprawdź, co zawierają ziółka.
Dlaczego zioła w kosmetyce i pielęgnacji skóry są tak dobre?
Zioła w kosmetyce stosuje się głównie ze względu na to, co zawierają. W każdej części rośliny znajdują się dobroczynne substancje, które oddziałują na skórę. Zalicza się tu między innymi:
- fitohormony najlepsze dla cery dojrzałej;
- flawonoidy mają działanie antyoksydacyjne, chronią naczynia krwionośne;
- garbniki o właściwościach ściągających, bakteriobójczych i przeciwzapalnych;
- olejki eteryczne odświeżają i działają przeciwzapalnie;
- pektyny łagodzą podrażnienia i mają właściwości przeciwzapalne;
- saponiny koją stany zapalne, dotleniają skórę i poprawiają jej koloryt;
- śluzy zmiękczają i natłuszczają.
Które zioła są najlepsze dla skóry?
Jest mnóstwo ziół, które w pielęgnacji skóry dają rewelacyjne efekty. Do najpopularniejszych należą: lawenda (wzmacnia ściany naczyń krwionośnych), łopian (łagodzi podrażnienia i zmniejsza łojotok), pokrzywa (tonizuje i regeneruje skórę, przeciwdziała łupieżowi, hamuje wypadanie włosów), rozmaryn (koi stany zapalne i pobudza cebulki włosowe), rumianek (działa przeciwzapalnie i łagodząco, jest najlepszy dla skóry wrażliwej i alergicznej), skrzyp (uszczelnia naczynia krwionośne, wzmacnia włosy i przyspiesza gojenie się ran), szałwia (ma właściwości antyseptyczne i ściągające, hamuje wypadanie włosów i zapobiega łupieżowi).
Wybrane zioła w pielęgnacji skóry
MACIERZANKA
Jest łatwo dostępna i bardzo tania. Oprócz dobroczynnych właściwości macierzanka jest również rośliną ozdobną, która kwitnie od maja do września. Jest doceniana ze względu na dużą zawartość olejków eterycznych; zawiera na przykład tymol o działaniu odprężającym i uspokajającym. Macierzanka jest także bogata w sole mineralne i kwasy organiczne. Ma właściwości wykrztuśne, dezynfekujące, przeciwbólowe i przeciwzapalne. Macierzanka jest stosowana w pielęgnacji skóry trądzikowej, mieszanej i tłustej. Łagodzi również oparzenia i obrzęki po ukąszeniach owadów. Dobrze sprawdza się w aromaterapii, jako wcierka do włosów lub płyn do płukania jamy ustnej.
KOZIERADKA
Ma działanie przeciwzapalne i może być polecana jako preparat osłaniający błonę śluzową żołądka. Dobrze sprawdzi się w łagodzeniu stanów zapalnych, przy przemywaniu oczu i w pielęgnacji skóry objętej egzemą. Reguluje poziom glukozy we krwi i insuliny. Bardzo często stosuje się ją jako preparat wzmacniający włosy i pielęgnujący skórę głowy. Kozieradka zmniejsza wydzielanie sebum, zapobiega powstawaniu łupieżu i niweluje uczucie swędzenia. Ze względu na właściwości antyseptyczne jest polecana do leczenia trądziku różowatego.
KRWAWNIK
Jego kwiaty zbiera się od czerwca do września i jest bogaty w wiele dobroczynnych składników: garbniki, flawonoidy, witaminy (A, C, K) sole mineralne, żelazo, siarkę i magnez. Krwawnik ma działanie przeciwzapalne, antybakteryjne, przeciwutleniające i ściągające. Poprawia przemianę materii i reguluje cykl menstruacyjny. Jest polecany do pielęgnacji cery naczynkowej, bo zawiera dużą ilość witaminy C. Krwawnik oczyszcza i rozjaśnia cerę, wygładza zmarszczki i ujędrnia skórę, łagodzi podrażnienia i poprawia regenerację naskórka. Działa podobnie do peelingów enzymatycznych i nadaje się do sporządzenia maceratu, toniku, maski i jako dodatek do kąpieli.
Dodaj komentarz