Chcesz mieć piękną i młodą skórę, która wolno się starzeje, jest zadbana i nie ma z nią żadnych większych problemów? Stale ją nawilżaj! To – obok filtrów przeciwsłonecznych – podstawa pielęgancji skóry w każdym wieku i na każdej szerokości geograficznej. Dlaczego nawilżenie skóry jest tak ważne? Czym najlepiej ją nawilżyć?
Nawilżający tłuszcz?
O nawilżeniu skóry twarzy i ciała w decyduje… tłuszcz, czyli innymi słowy sebum. Jest to nasz ochronny płaszcz lipidowy, który uniemożliwia nadmierne parowanie wody z głębi ciała. Jeśli skóra wydziela za mało owego “tłuszczu”, czyli sebum, trzeba ją wspomóc i nawilżyć za pomocą odpowiedniej pielęgnacji.
Zabawa w ciepło zimno
Na wygląd i nawilżenie skóry ma bardzo znaczny wpływ temperatura – zarówno ta niska, jak i wysoka zmniejsza na wilgotność powietrza, a to niestety źle odbija się na wyglądzie i kondycji skóry.
Nawilżanie skóry – płaszcz lipidowy i jego wpływ na skórę
O odpowiednim nawilżeniu ciała w istotny sposób decyduje zatem wytwarzany przez naszą skórę, bardzo jej potrzebny tłuszcz, który tworzy na powierzchni naskórka tzw. ochronny płaszcz lipidowy, który składa się z mieszaniny różnych tłuszczów (łoju) i lipidów (składowe błon komórkowych, naskórka i przestrzeni międzykomórkowych oraz tłuszcze). Lipidowa warstwa ochronna jest bardzo szczelna i uniemożliwia parowanie wody z głębi ciała.
Picie codziennie minimum 1,5 litra wody jest własnie dlatego nieodzownym elementem pielęgnacji, które pomaga doskonale nawodnić skórę. Jeżeli dostarczymy organizmowi wodę z zewnątrz i jednocześnie utrzymamy lipidowy płaszcz ochronny, chroniący przed jej wyparowaniem – skóra będzie elastyczna i gładka, dłużej zachowa młodość i jędrność.
Dbając o nawilżanie skóry, starannie dobieraj także środki do pielęgnacji ciała. To ważne ze względu na to, że agresywne detergenty mają na jej warstwę ochronną bardzo niekorzystny wpływ.
Nawilżanie skóry ciała i emolienty
Płaszcz lipidowy skóry jest tak istotny, że – aby go wspomagać – wykorzystuje się działanie emolientów. Są to środki natłuszczające na bazie parafiny, lanoliny lub wazeliny. Bardzo często używa się ich pod postacią kremów, maści, mydeł, a także olejków do kąpieli. Działają one jak specjalistyczny ochronny kompres na skórę, tworzą bowiem filtr, który zmniejsza parowanie. W efekcie woda zatrzymywana jest w warstwie rogowej naskórka jest to wyraźnie wyczuwalne już po pierwszej aplikacji kosmetyku z emolientem. Wyraźnie poprawia się też wygląd skóry. To dlatego wszelkie oliwki do masażu tak doskonale wspierają nawet bardzo suchą i szorstką skórę.
Szybkie SOS dla skóry
„Pocałunek anioła” to sposób hollywoodzkich gwiazd na gładką buzię. Jak wykonać pocałunek anioła? Twarz, szyję i dekolt pokryj grubą warstwą kremu nawilżającego, a następnie przykryj buzię wilgotną gazą, zmoczoną w niegazowanej wodzie mineralnej. Trzymaj gazę i warstwę kremu na twarzy przez około 30 minut, a następnie zmyj wszystko delikatnie za pomocą ręcznika.
Nawilżanie zmniejszy widoczność zmarszczek
Wraz z wiekiem i ze zmianami hormonalnymi zmniejsza się wyraźnie ilość wydzielanego przez skórę łoju; to właśnie dlatego po 40 roku życia zaczynają pojawiać się zmarszczki, związane głównie z niedoborem kwasu hialuronowego, który, mając właściwości higroskopijne (wiążące wodę w skórze), odpowiedzialny jest za systematyczną regenerację i elastyczność naskórka. W pewnym wieku skóra przestaje też produkować ceramidy, czyli tzw. cement międzykomórkowy, który zapobiega utracie wilgoci. Mniej jest w niej także wiążącego wodę kolagenu. To właśnie “napędza” starzenie się skóry.
Czy jest dobry sposób na nawilżenie skóry w domu? Jednym z lepszych jest aplikowania na buzię maseczki z siemienia lnianego. Taki ciepły, gęsty żel lniany, który wytrąca się po zalaniu nasion lnu wrzątkiem nakładamy na na buzię i trzymamy przez około 20 minut.
Pamiętaj też, żeby zadbać o odpowiednie jej nawilżenie za pomocą kwasu hialuronowego .
TIPy na dobrze nawilżoną skórę
- Przebywaj w pomieszczeniach dobrze nawilżanych: wstaw do pokoju nawilżacz elektryczny, który w ciągu 20 minut podniesie wilgotność powietrza w pokoju o powierzchni 20 m kwadratowych nawet o 60 proc.
- W ciągu dnia spryskuj twarz i szyję specjalną wodą w aerozolu (np. wodą termalną lub hydrolatem). Pod działaniem takiej mgiełki nie rozmazuje się makijaż, a cząsteczki wody nawilżą naskórek.
- W utrzymaniu odpowiedniej wilgotności skóry nie mniej ważne jest odżywianie – jeżeli dostarczaj organizmowi dawki witaminy A i cynku.
Dodaj komentarz