Słońce, stres i smog to bardzo niebezpieczny „koktajl”, który wyniszcza skórę i bardzo niekorzystne wpływa na nasz wygląd. Zanim pomyślisz, że Twoja buzia zaczyna się starzeć na skutek nieubłaganego upływu czasu zastanów się, czy na pogorszenie jej kondycji nie wpływa „miejskie” życie: silne promieniowanie słoneczne, upał i żar potęgowany przez miejskie mury, smog i spaliny oraz pełne stresu życie w rozpędzonym mieście, które przecież „nigdy nie śpi”. Czy wiesz, jak chronić skórę przed zagrożeniami cywilizacyjnymi? Jaki wpływ na cerę ma stres, smog i promieniowanie słoneczne?
Dlaczego smog jest groźny?
Smog to niewidzialny morderca, który – wdychany – osadza się we wszystkich tkankach i komórkach organizmu, osiada na skórze i włosach. Cząstki miejskiego, toksycznego pyłu mają w swoim składzie około 150 negatywnie wpływających na organizm substancji chemicznych. Oprócz poważnych chorób (astma, nowotwory, problemy z krążeniem) smog wpływa negatywnie na skórę i ogólne samopoczucie.
Jak smog wpływa na skórę?
- smog wysusza naskórek i niszczy barierę ochronną;
- smog zakłóca równowagę tlenową w skórze;
- cera staje się szorstka i niemiła w dotyku;
- skóra staje się wrażliwa i bardziej skłonna do podrażnień i alergii;
- obecny w smogu dwutlenek azotu powoduje przebarwienia;
- skóra szybciej się starzeje (zmarszczki, bruzdy);
- smog bywa przyczyną trądziku, egzemy, łuszczycy;
- skóra jest narażona zmasowany atak wolnych rodników.
Jak chronić skórę przed smogiem?
Kluczem do czystej, zdrowej skóry, chronionej przed toksynami ze smogu jest gruntowne i dokładne oczyszczanie. Smog osadza się na twarzy nieustannie, dlatego jeśli tylko masz możliwość – przemywaj skórę nieustannie płynem micelarnym (najlepiej rób to zawsze po powrocie do domu). Idealnie nadają się do tego wszelkie płyny micelarne io mleczka na bazie aktywnego węgla – jego cząsteczki są w stanie wyłapać bardzo dużo szkodliwych związków i „zabierają” je ze skóry.
Sam dokładny demakijaż nie wystarczy, dlatego pamiętaj też, aby przynajmniej raz w tygodniu (w dniach wysokiego stężenia smogu częściej) robić peeling do twarzy, oraz nakładać maseczkę detoksującą, oczyszczającą lub nawilżającą.
Dlaczego słońce jest groźne dla skóry?
Słońce to po prostu silnie działające na naszą skórę promieniowanie, które nie jest niestety przyjazne. Promienie UVA i UVB działają nie tylko na gołą skórę, ale przenikają również przez szybę i i odzież. Promieniowanie słoneczne jest nie tylko szkodliwe dla zdrowia (zachorowanie na czerniaka staje się coraz częstsze), ale również przyczynia się do fotostarzenia skóry, czyli znacznego zmniejszenia się jej elastyczności (dzieje się tak, ponieważ zmniejsz asie ilość kolagenu w skórze).
Jak słońce wpływa na skórę?
- skóra traci sprężystość;
- pojawiają się plamy i przebarwienia;
- spadek kolagenu jest przyczyną zmarszczek;
- promienie UVA docierają (i niszczą) głębsze warstwy skóry;
- skóra nie jest w stanie się regenerować (defragmentacja białek);
- skóra staje się wysuszona;
- słońce bardzo podrażnia skórę.
Jak chronić skórę przed słońcem?
Jedyną ochronę, jaką możesz zapewnić skórze w tym wypadku jest stosowanie kremów z wysokim filtrem. Jeśli lubisz być opalona – możesz sięgnąć po kremy samoopalające lub koloryzujące. Dzięki temu uchronisz skórę przed starzeniem i przesuszeniem. W wyjątkowo upalne dni chroń nie tylko skórę, ale i włosy – noś nakrycie głowy, a delikatną skórę wokół oczu ochraniaj okularami z filtrami słonecznymi.
Dlaczego stres jest groźny dla skóry?
Silny, długotrwały, przewlekły lub nawracający stres odbija się na zdrowiu całego organizmu. Gdy się denerwujemy i smucimy nasz organizm wydziela zwiększone dawki kortyzolu, a ten nie jest obojętny dla skóry. Ogólnie rzecz ujmując: stres wykańcza nas nie tylko emocjonalnie; kortyzol atakuje wszystkie komórki naszego ciała i jest przyczynkiem do wielu poważnych chorób, w tym nowotworowych. Skóra również zaczyna się starzeć, ponieważ „sparaliżowana” nie jest w stanie się regenerować. Ponadto kortyzol zatrzymuje wodę w organizmie i spowalnia metabolizm. Zestresowane osoby cierpią często na bezsenność, przez co blokują skórze możliwość najintensywniejszej regeneracji.
Jak stres wpływa na skórę?
- zatrzymuje wodę w organizmie;
- blokuje możliwość regeneracji komórkom;
- przyczynia się do powstawania zmarszczek;
- skóra traci blask i elastyczność;
- napięcia mięśni (w tym także na twarzy) powodują powstawanie bruzd;
- stres nasila atak wolnych rodników na skórę.
Jak chronić skórę przed stresem?
Są oczywiście poważne, stresowe sytuacje, które determinują całe nasze ciało i życie (w takich przypadkach możemy poszukać wsparcia u specjalisty, np. psychologa), ale często sami możemy zapanować nad stresem – najlepszym jego pogromcą jest…ruch! Wysiłek fizyczny i aktywność powoduje, za zaczyna wydzielać się u nas hormon szczęścia, czyli endorfina. To najlepsze „odmładzające serum”, jakie możemy sobie zafundować i to całkowicie za darmo. Stres zwalczysz też ucząc się sztuki medytacji, jogi lub relaksacji. Czasami pomaga po prostu aromaterapia i długa, odprężająca kąpiel z pianą.
Dodaj komentarz