Naturalność, brak drażniącego zapachu i hipoalergiczna formuła – okazuje się, że z pozoru zwyczajne szare mydło kryje w sobie naprawdę duży potencjał pielęgnacyjny. Kiedy warto po nie sięgnąć? Jakie ma właściwości? Jakie problemy skórne może pomóc rozwiązać?
Znane od lat szare mydło na pewien czas straciło swoją popularność. Odeszliśmy od niego na rzecz nowoczesnych kosmetyków, mydeł o pielęgnujących formułach, żeli myjących i kosmetyków z dodatkami, które miały dbać o naszą skórę lepiej i efektywniej. Nie na długo.
Dziś szare mydło znów wraca do łask. Zaczynamy na nowo odkrywać jego właściwości, doceniać naturalność i ekologiczność.
Co kryje w sobie szare mydło?
Nie ma tu ekskluzywnych dodatków, dziesiątków pielęgnujących substancji, nowoczesnych kompleksów anti-age, ani nawet roślinnych ekstraktów. A mimo to szare mydło ma w sobie to coś, co sprawia, że jest niezastąpione w pielęgnacji – tę prostotę, bo to formuła, na którą składa się gliceryna, woda i sole kwasów tłuszczowych. Nie brzmi spektakularnie, ale właśnie ten minimalizm składników, brak substancji zapachowych, barwników i tego wszystkiego, co mogłoby uczulać, sprawia, że szare mydło pasuje każdemu.
Warto wiedzieć jednak, że najlepsze szare mydło to mydło potasowe. Nie każda kostka mydła pozbawiona koloru jest szarym mydłem, więc warto szukać takiego, w którym w składzie przewija się „potassium”.
Właściwości szarego mydła
Dobre szare mydło poznamy nie tylko po tym, że jest (jak nazwa wskazuje) szare, ale też po kilku innych kwestiach. Jest nieco bardziej miękkie niż inne mydła. To dlatego występuje nie tylko w kostce, ale też w płynie i nie ma w tym żadnego podstępu. Forma jest jednak najmniej ważna.
Istotne jest to, że szare mydło doskonale sprawdza się w pielęgnacji skóry skłonnej do alergii. Można je stosować zarówno u dorosłych, jak i u dzieci. Nada się do pielęgnacji skóry normalnej, tłustej i suchej, a także tej skłonnej do podrażnień, problematycznej, trądzikowej. Wszystko dzięki temu, że szare mydło:
- jest z natury hipoalergiczne i nie uczula,
- ma działanie antybakteryjne,
- wspomaga odnowę komórkową i gojenie się ran,
- zmniejsza podrażnienia i przynosi ukojenie.
Szare mydło na cerę trądzikową
Najpopularniejsze jest wykorzystywanie szarego mydła w pielęgnacji cery trądzikowej. Dlaczego osoby borykające się z niedoskonałościami powinny zamienić specjalistyczne żele antybakteryjne właśnie na tradycyjne szare mydło do mycia twarzy? Ponieważ jest naturalnym środkiem antybakteryjnym, który wycisza i redukuje zmiany skórne – szybko i skutecznie.
Warto wiedzieć, że szare mydło doskonale poradzi sobie nie tylko z cerą trądzikową. Można stosować je na całe ciało np. plecy pokryte trądzikiem. Pomaga zredukować niedoskonałości, bo działa jak mydło antybakteryjne, zapobiegając namnażaniu się bakterii. A, jak wiadomo, gdy nie ma bakterii, nie ma stanu zapalnego, skóra się uspokaja, a wszelkie niedoskonałości znikają.
Do czego stosować szare mydło?
Stosowanie szarego mydła nie jest skomplikowane – używa się go, jak każdego innego mydła. Z tą różnicą, że nie trzeba się ograniczać tylko do mycia twarzy. Sprawdza się też na ciele, więc może zastąpić płyn do kąpieli.
Oprócz tego może posłużyć jako płyn do higieny intymnej, naturalny, niepodrażniający, wspomagający leczenie infekcji intymnych. Co ciekawe, zastąpi szampon oczyszczający, który bez problemu możemy stosować na włosy i skórę głowy. Szare mydło potasowe otwiera łuski i sprawia, że lepiej się oczyszczają, a także łatwiej przyjmują kosmetyki pielęgnacyjne.
Poza zastosowaniami pielęgnacyjnymi szare mydło nadaje się też do mycia pędzli, prania ubrań i odplamiania. Jest tak wszechstronnym produktem, że naprawdę warto je mieć pod ręką.
Uwaga! Szare mydło może wysuszać
Przy wszystkich tych zaletach szarego mydła trzeba pamiętać też o tym, że stosowane nieodpowiednio może wysuszać skórę. Dlatego nie wolno stosować mydła potasowego solo – można myć nim twarz, ciało, a nawet włosy, ale pamiętając o tym, żeby zawsze po nim zastosować kosmetyki pielęgnujące, nawilżające i odżywiające. Dobry krem nawilżający to przyjaciel szarego mydła.
Dodaj komentarz