cienie do powiek

Nieodzownym elementem każdego makijażu oczu są cienie do powiek. Dzięki nim da się stworzyć wygląd pasujący na każdą okazję. Wybierając odpowiednie kosmetyki można całkowicie zmienić wygląd i charakter spojrzenia. Ważne jest jednak, żeby we właściwy sposób dobrać cienie do powiek i odpowiednią techniką je nałożyć.

Jak właściwie dobrać cienie do powiek?

Cienie do powiek dobiera się do koloru tęczówki oraz do okazji i rodzaju makijażu. Przyjęło się, że do zielonych oczu pasują róże, brązy i fiolety. Niebieskie oczy należy malować cieniami w pastelowych odcieniach fioletu, różu, błękitu, szarości i brązu. A do oczu brązowych najlepiej będą pasować cienie w kolorze zieleni, złota, fioletu lub granatu. Oczywiście nie trzeba kurczowo trzymać się zasad wizażu; można eksperymentować z kolorami, które będą kontrastować z kolorem tęczówki. Pod uwagę należy wziąć również okazję. Makijaż dzienny to ten, który robimy do pracy lub do szkoły i nie powinien być intensywny w kolorach. Poleca się do niego pastelowe i neutralne odcienie. W makijażu wieczorowym natomiast można zastosować mocniejsze odcienie z brokatem.

Cienie do powiek – rodzaje kosmetyków

Wyróżniamy następujące rodzaje cieni do powiek:

  • w kamieniu – są bardzo uniwersalne, łatwe w użyciu, dzięki czemu da się kontrolować stopień nasycenia i łatwo blendują się z innymi kolorami;
  • kremowe – ich trwałość nie jest najdłuższa;
  • w sztyfcie – mimo takiej budowy, lepiej nakładać je pędzelkiem, a do tego zbierają się w załamaniach powiek;
  • sypkie – należy nakładać je delikatnie, żeby uniknąć pylenia i osypywania się na policzki;
  • ołówek – ma nieco tłustą konsystencję, dzięki czemu jest łatwy w aplikacji.

Jak nakładać cienie do powiek?

Aby makijaż był ładniejszy i trwalszy, należy odpowiednio pielęgnować powieki. Wieczorem należy aplikować krem pod oczy, a przed zrobieniem makijażu trzeba nałożyć bazę pod cienie do powiek. Kosmetyk ten ułatwia nakładanie cieni, przedłuża ich trwałość i czasem podbija kolor. Bazę możesz zastąpić podkładem lub korektorem. Do zrobienia makijażu oczu najlepiej jest zastosować kilka kolorów, które można ze sobą bez przeszkód zblendować. Chodzi o rozcieranie cieni po to, żeby usunąć granice przejścia pomiędzy odcieniami. Cienie do powiek można nakładać zarówno przed położeniem podkładu, jak i po tej czynności. Pierwsza opcja jest lepsza, bo resztki cieni można zetrzeć.