Zrobienie idealnej kreski na powiekach może wydawać się wyjątkowo trudne, zwłaszcza jeżeli jesteś osobą początkującą. Zresztą nawet kobiety, które nie malują jej po raz pierwszy, mają z tym problem. Malowanie prawidłowej kreski jest nie lada wyzwaniem.

Wypracowanie odpowiedniej techniki zazwyczaj zajmuje dużo czasu. Jeżeli jednak nauczysz się sposobu wykonywania perfekcyjnych kresek, ta czynność na pewno nie będzie dłużej przysparzać ci trudności.

Jakimi kosmetykami można wykonać kreskę?

Eyeliner

Jest to zdecydowanie najpopularniejszy i najbardziej precyzyjny kosmetyk do malowania kresek. Możesz narysować nim kreskę wyłącznie na linii rzęs, jednak zazwyczaj jest przedłużana, tworząc wystający ogonek.

Narysowanie kreski eyelinerem jest trudniejsze niż wykonanie jej innym kosmetykiem. Jednak jeżeli nauczysz się robić kreskę eyelinerem, bez problemu zrobisz ją każdym innym kosmetykiem.

Kredka

Delikatna, miękka kredka nie daje tak wyraźnego efektu jak eyeliner. Nadaje się jednak do zrobienia aksamitnego, dziennego makijażu, jak i wyraźnego makijażu wieczorowego. Kredkę na powiece możesz rozetrzeć pędzelkiem, palcem lub zostawić ją w pierwotnej formie. Zazwyczaj nie wyciąga się jej poza linię rzęs, ale możesz zrobić delikatny ogonek.

Cień

To produkt, dzięki któremu uzyskamy najbardziej subtelny efekt. Jeżeli dopiero zaczynasz robić kreski, z cieniem zdecydowanie najłatwiej się oswoisz.

Jak NIE robić kresek?

Wiele kobiet popełnia błędy w rysowaniu kresek. Warto więc wiedzieć, jak NIE robić kresek, aby się ich wystrzegać.

Jeżeli nie możesz dotrzeć eyelinerem do wszystkich miejsc i przy rzęsach występują prześwity, użyj cienia w kolorze eyelinera, który zakryje wszystkie ubytki. I po problemie!

Kreska, gdzie ogonek jest zbyt późno wyciągnięty do góry, sprawia, że oko wygląda na smutne. Wyciągaj kreskę odpowiednio wcześniej. Ogonek idzie zbyt płasko? Efekt będzie taki sam.

Nierówne kreski. Dzieje się tak wtedy, kiedy nasza ręka nie jest stabilna podczas wykonywania makijażu lub źle dobierzemy narzędzie. Może powinnaś zmienić produkt na bardziej gęsty. Nic to nie dało? Musisz po prostu więcej ćwiczyć.

Kreska, która ma identyczną grubość w każdym miejscu, wygląda nieestetycznie.

Najbardziej denerwujące – dwie różne kreski na obu powiekach. Pędzelek zamoczony w płynie do demakijażu pomoże skorygować różnice.

Jak wykonać kreski?

Musisz poznać kilka zasad, które pozwolą ci wykonać perfekcyjną kreskę. Wielu kobietom drżą ręce, więc nawet oparcie łokcia pomaga. Jest to bardzo istotny szczegół.

Światło powinno znajdować się na wprost twojej twarzy, ponieważ inne nie ułatwi ci zadania. Najlepiej korzystaj ze światła dziennego, o ile jest to możliwe.

Używaj lusterka, w którym będziesz mogła zobaczyć całą twarz. Powinnaś widzieć jednocześnie dwoje oczu.

Nie naciągaj oka. Łatwiej wtedy narysować kreskę, ale później efekt będzie marny.

Zacznij malowanie kreski od środka powieki do jej zewnętrznego kącika, a dopiero później przejdź do kącika wewnętrznego, ponieważ zanurzając pędzelek w kosmetyku, zazwyczaj nabieramy za dużo produktu i łatwo o narysowanie zbyt grubej kreski.

Kreska nie musi zaczynać się w wewnętrznym kąciku. Możesz zacząć dalej.

Pamiętaj, że im bliżej wewnętrznego kącika, tym kreska powinna być cieńsza, a im bliżej zewnętrznego – grubsza. 

Aby wyznaczyć przebieg kreski, najlepiej przyłożyć patyczek lub pędzel do skrzydełka nosa i kącika oka. Kreska może być krótka i delikatna, ale też długa i wyrazista, w zależności od tego, na jaką masz ochotę. Tylko ty decydujesz o długości jaskółki.

Zazwyczaj pierwsze próby nie wychodzą, więc bądź cierpliwa.

Jak narysować kreski symetrycznie? 

Narysowanie idealnej kreski to wyzwanie, a co dopiero narysowanie drugiej dokładnie takiej samej…

Zaczynaj od malowania oka, które wychodzi ci gorzej. Możesz też wykonywać krótkie etapy na przemian i rysować kreski we fragmentach. Lusterko musi być ustawione na wprost twojej twarzy, aby kontrolować na bieżąco, czy kreski są symetryczne.

Przy zewnętrznych kącikach możesz zaznaczyć małe kropeczki – to też dobry sposób. Wyznacz miejsca, gdzie mają się kończyć ogonki. Jeśli kreski sprawiają ci naprawdę ogromny problem, przyklej taśmę klejącą i rysuj linie! Wykonuj powolne ruchy pędzelkiem, dzięki czemu będziesz je mogła korygować na każdym etapie.