O ile retinol znany jest od lat 80-tych, o tyle bakuchiol jest wymysłem bardzo świeżym. Ma to być roślinny brat retinolu. Czy naprawdę jest on alternatywą dla retinolu? Czy jest bezpieczniejszy dla wrażliwej skóry? Bakuchiol jest nowością: zyskał tak ogromne zainteresowanie wśród klientów, że obecnie można mówić o boomie na roślinny zamiennik retinolu. Co lepiej wybrać – retinol czy bakuchiol? Trzymać się tradycji czy iść z duchem czasu?

Retinol kontra bakuchiol

Zastanawiasz się, od czego zacząć swoją poważną pielęgnację i domową kurację odmładzającą: od retinolu czy bakuchiolu? Z pewnością o retinolu wiemy bardzo dużo. Jest on badany od dekad, i nie ma co ukrywać ze to kosmetyczny pewniak, który jest ulubieńcem dermatologów i kosmetologów. Z kolei bakuchiol to swoista kosmetyczna innowacja. Ten składnik media nagłośniły jako naturalną alternatywę dla botoksu. Faktem jest, że obie substancje świetnie radzą sobie ze zmarszczkami, przebarwieniami czy utratą jędrności. Skąd to wiadomo? Oczywiście działanie bakuchiolu potwierdziły badania naukowe. W takim razie, na czym polega różnica? Kiedy bakuchiol będzie lepszy od retinolu i vice versa?.

Retinol czy bakuchiol – co lepiej wybrać?

Ustaliliśmy już, że retinol i bakuchiol, to skuteczne składniki przeciwko objawom starzenia. Ich działanie jest realne i są na to dowody. Efekty stosowania obu składników były dość zbliżone. W czym tkwi więc różnica? Który składnik lepiej wybrać? Poznaj różnice między nimi.

1.  Pochodzenie składników.

Bakuchiol jest pozyskiwany z roślin, a konkretnie z zioła o nazwie psoralea corylifolia. Jest ono od wieków wykorzystywane jest w medycynie chińskiej i ajurwedzie do leczenia różnego rodzaju schorzeń dermatologicznych.

2. Mechanizm działania obu związków 

Zarówno retinol jak i bakuchiol stymulują różne receptory retinoidowe w skórze, a także blokują inne enzymy, które odpowiadają za rozkład kolagenu.

3. Różna reakcja skóry na składnik

Tak naprawdę to było głównym powodem do stworzenia roślinnego retinolu – jak często określany jest bakuchiol – Jest on idealny na początek naszej przygody z retinolem, jako pierwszy składnik tego typu, a także jako kuracja odmładzająca  dla wrażliwej cery, gdyż nie wywołuje niemal żadnych skutków ubocznych. Stosuj kosmetyki z bakuchiolem w przypadku cery wrażliwej, reaktywnej, naczynkowej, lub jeśli Twoja skóra jest sucha i łatwo traci nawilżenie – bo bakuchiol łagodniej się z nią obejdzie, niż inwazyjny retinol.

4. Wegański bakuchiol 

Ten roślinny zamiennik retinolu jest całkowicie naturalny i wegański, dlatego często wchodzi w skład roślinnych kosmetyków. Okazuje się, że doskonale współgra z innymi naturalnymi substancjami, czyli m.in. uzupełnia olejkami, hydrolatami, probiotykami czy też wyciągami z ziół bądź owoców.