Skóra głowy również potrzebuje odpowiedniej pielęgnacji. Jeśli nie zadbamy o skórę głowy odpowiednio, to może zacząć swędzieć, a włosy mogą zacząć wypadać. Sucha skóra głowy jest podrażniona i często sypią się z niej białe płaty złuszczonego naskórka. Niekiedy wydaje nam się, że to łupież, lecz jest to objaw przesuszonej skóry głowy. W tym wpisie dowiecie się jak zadbać o suchą skórę głowy sprawdzonymi, domowymi sposobami.

Sucha skóra głowy – przyczyny

Przyczyn suchej skóry głowy może być bardzo wiele. Najpopularniejsze przyczyny suchej głowy to:

  • nieodpowiednia pielęgnacja
  • częste zabiegi (np.: farbowanie i rozjaśnianie włosów)
  • uboga dieta
  • używki (alkohol, papierosy)
  • zaburzenia hormonalne
  • choroby (cukrzyca, astma)

Jak zadbać o suchą skórę głowy?

Dobre nawyki, odpowiednie kosmetyki i domowe sposoby sprawią, że skóra głowy przestanie być sucha i znów będzie odpowiednio nawilżona.

Sucha skóra głowy – sposoby 

1. Delikatny szampon 

Delikatna skóra głowy wymaga delikatnego traktowania. Dlatego wybierajmy łagodne szampony, które mają odpowiedni skład. Unikajmy szamponów, które mają w składzie mocne substancje myjące i SLS – ponieważ mogą one dodatkowo podrażniać skórę głowy. Zamiast tego idealnym rozwiązaniem będzie szampon nawilżający. Wybierajmy szampon dedykowany dla suchej i podrażnionej skóry głowy, który w składzie ma składniki zmiękczające i łagodzące swędzenie.

2. Odpowiednia dieta 

Warto zadbać o siebie również od wewnątrz. Minimalna ilość wody, jaką powinnyśmy pić dziennie to 2 litry – dzięki temu nasz organizm (w tym skóra głowy) będzie odpowiednio nawilżona. Istota jest również suplementacja cynku, magnezu, selenu i żelaza. Dieta powinna opierać się na produktach bogatych w kwasy tłuszczowe oraz witaminę E i H. Powinno się jak najrzadziej sięgać po słodycze i wysoko przetworzoną żywność. Owoce, warzywa, orzechy, oleje roślinne i ryby to produkty, które powinny znaleźć się w codziennym jadłospisie. Oprócz tego powinno się odstawić wszelkie używki, które również potęgują suchość skóry głowy i wpływają negatywnie na cały organizm.

3. Ocet jabłkowy 

Ocet jabłkowy przywraca naturalne pH skóry, a dodatkowo zabija grzyby i bakterie odpowiedzialne za przesuszenie skóry głowy. Warto zaopatrzyć się więc w ocet jabłkowy, który dostępny jest w niemal każdym supermarkecie, a jego cena jest naprawdę niewielka. Ocet jabłkowy stosujemy jako płukankę: do 2 litrów wody dodajemy 50 ml octu jabłkowego, a następnie płuczemy taką miksturą włosy. Choć ocet jabłkowy ma intensywny zapach, to nie martwcie się – nie utrzymuje się na włosach. Ocet jabłkowy świetnie sprawdzi się również w walce z łupieżem.

4. Sok z cytryny 

Ostatnim sposobem na zadbanie o suchą skórę głowy jest sok z cytryny, który pomoże usunąć nadmiar sebum. Dzięki pozbyciu się nadmiaru sebum, problem suchej skóry głowy również zniknie. Robimy maskę z soku z cytryny. Mieszamy 3 łyżki ze świeżo wyciśniętego soku z cytryny z dwoma łyżkami jogurty naturalnego. Nakładamy mieszankę na skórę głowy i po 10-15 minutach spłukujemy letnią wodą. Sok z cytryny nie tylko pomoże z przesuszeniem skóry głowy, ale ograniczy wypadanie włosów i swędzenie skóry głowy.