Oczyszczanie skóry jest najistotniejszym elementem pielęgnacyjnym. Wtedy cera jest przygotowana do dalszych zabiegów, pory się otwierają, a buzia może złapać oddech. Nie jest to jednak tak bezdyskusyjny temat, jak mogłoby się wydawać.

Oczyszczanie skóry – dlaczego jest ważne?

Na naszej skórze zbiera się mnóstwo zanieczyszczeń, toksyn, kurzu, łoju czy pozostałości po kosmetykach, których używamy. Dlatego tak istotne jest jej dokładne oczyszczanie z całego brudu zebranego w ciągu dnia. Tylko tak przygotowana skóra gotowa jest na dalszą pielęgnację. Jeżeli dokładnie oczyszczamy skórę, pojawia się na niej mniej niedoskonałości, wyprysków czy zaskórników. Często sami przyczyniamy się do podrażnień i powstawania krostek, ponieważ nieprawidłowo oczyszczamy twarz.

Oczyszczanie skóry to nic innego jak usuwanie z niej wszystkich zabrudzeń. Dokładne oczyszczenie to brak pozostałości po makijażu czy innych produktach. Jeżeli po przebudzeniu na buzi znajdują się jakieś ślady po make-upie oznacza to, że wybrana metoda oczyszczania nie wystarczy.

Oczyszczanie z wodą czy bez?

Często ludzie myją twarz wyłącznie płynem micelarnym lub przeznaczonym do tego mleczkiem. Nie jest to jednak wystarczająca metoda, ponieważ nie zapewnia dokładnego oczyszczenia. Na wiele osób źle działa woda z kranu. Do mycia można więc zastosować wodę mineralną lub przegotowaną.

Czym oczyszczać skórę?

Najpopularniejszym środkiem myjącym jest oczywiście mydło. Jednak nie polecamy go stosować do mycia skóry, ponieważ powoduje liczne podrażnienia i znacznie wysusza. Nie wszystkie mydła są takie same, więc po prostu warto zwracać uwagę na skład. Istnieją specjalne naturalne mydła, które powstały z olejków roślinnych czy maseł. Charakteryzują się łagodnym działaniem, więc mogą stosować je osoby z cerą trądzikową.

Kolejnym najbardziej powszechnym produktem są żele do mycia twarzy. Oparte są na detergentach syntetycznych, ale to wcale nie musi oznaczać czegoś złego. Innowacyjne formuły zawierają wyłącznie łagodne środki do mycia. Wybierajcie odpowiedni żel do potrzeb waszej skóry, a nie tylko kierujcie się jego zapachem czy wyglądem.

Na rynku kosmetycznym królują również płyny micelarne. Oczywiście można je stosować, tylko znów uczulamy na skład. Ważne, aby nie znajdowały się tu wysuszające alkohole czy szkodliwe parabeny.

Bardzo skuteczne i łagodne zarazem są olejki do mycia. Nadają się do każdego typu i rodzaju cery, ponieważ są łatwe w użyciu, dokładnie zmywają makijaż i zanieczyszczenia. Nie pozostawiają na skórze uczucia tłustości czy lepkości i nie zatykają porów.

Popularne stały się również syndety. Są to kostki detergentowe, które mają odczyn podobny do ludzkiego. To świetna opcja dla osób, które lubią twarde, mydlane kostki. Mają łagodniejsze działanie niż mydło. Zamiast w drogeriach, polecamy kupować je w aptekach. Wtedy możemy mieć pewność, że nie ma tu żadnych substancji, których nie powinno być.

Wybór odpowiedniego środka myjącego wybierajcie na podstawie nie tylko swoich preferencji zapachowych, lecz przede wszystkim potrzeb skóry. Postawcie na wielozadaniowe środki, które nie tylko zmyją wszelki brud, nadmiar sebum i zanieczyszczenia, lecz także nawilży, odżywi i wypielęgnuje. Najważniejsze, aby nie było tu żadnych szkodliwych substancji, bo te wysuszające uszkadzają barierę wodno-lipidową skóry. Przez to produkuje większą ilość łoju, a na buzi zaczynają pojawiać się zaskórniki i inne niedoskonałości. Wybierzcie mądrze!