rodzaje peelingów

Zmarszczki, przebarwienia i inne niedoskonałości skóry usuniesz za pomocą peelingu. Istnieje jednak tyle rodzajów i sposobów złuszczania naskórka, że ciężko dobrać jest odpowiednią metodę. Zastosuj się do kilku zasad, a potem ciesz się gładką i zdrową skórą.

Peeling, czyli złuszczanie naskórka, jest zabiegiem stosowanym w kosmetologii w celu usunięcia martwych komórek skóry i poprawy ogólnego wyglądu twarzy lub ciała. Zapobiega trądzikowi wrastaniu włosków po depilacji. Peeling pozwala na rozjaśnienie przebarwień i ujędrnienie skóry. Peeling możesz wykonać samodzielnie w domu lub w gabinecie kosmetycznym. Zanim poddasz swoją skórę złuszczaniu, musisz wiedzieć, że istnieją pewne przeciwwskazania. Należą do nich: ciąża i karmienie piersią, otwarte rany, odmrożenia, zaawansowany trądzik, cukrzyca, stosowanie preparatów z pochodnymi witaminy A.

Rozróżniamy kilka typów peelingu. Ze względu na rodzaj peelingi dzielimy na: mechaniczne, chemiczne i enzymatyczne oraz mieszane. Peelingi mechaniczne, zwane też fizycznymi, polegają na ścieraniu martwego naskórka przy pomocy kryształków korundu lub diamentu (minerałów). Zabieg taki nazywamy mikrodermabrazją. Natomiast peeling kawitacyjny wykonuje się przy użyciu lasera lub ultradźwięków. Podczas wykonywania peelingów chemicznych stosowane są kwasy AHA lub BHA. Enzymy roślinne wykorzystywane są w peelingach enzymatycznych. Peelingi mieszane dobierane są indywidualnie do potrzeb pacjentki. W ich przypadku łączy się kilka technik złuszczania naskórka oraz substancje, które poprawią w widoczny sposób kondycję cery.

Ze względu na głębokość działania rozróżniamy: peelingi powierzchniowe, średniogłębokie i głębokie. Pierwszy rodzaj stosuje się na głębokość 0,06 do 0,45 mm wraz z kwasem glikolowym lub substancją pochodną witaminy A. Jest kilka typów peelingu powierzchniowego: enzymatyczny, scrub (zawiera drobne ziarenka), brushing (złuszczanie przy pomocy szczoteczki manualnej lub elektrycznej), peel – of (maseczka, która po wyschnięciu i zdjęciu z twarzy, usuwa martwy naskórek). Kosmetyki wykorzystywane w peelingu średniogłębokim przedostają się na głębokość 0,5 mm. Peeling głęboki jest najbardziej inwazyjnym zabiegiem. Wyróżnia się tu: peeling ziołowy, eksfoliację (zastosowanie kilku rodzajów kwasów) i dermabrazję.

Peelingi podzielić można również na kosmetyczne i dermatologiczne. W kosmetycznych peelingach stosuje się niskie stężenia substancji aktywnych. Pomagają uzyskać zdrowszy wygląd skóry, spłycają drobne zmarszczki, przywracają skórze jej naturalny koloryt. Peeling dermatologiczny wykonywany być może jedynie w profesjonalnym salonie kosmetycznym lub w gabinecie lekarza dermatologa. Podczas takiego zabiegu używa się substancji o wysokim stężeniu; są one dobrane w zależności od problemu skóry i chęci osiągnięcia pożądanych efektów.