Dłonie są wizytówką każdej kobiety. Muszą być zadbane i wypielęgnowane, ich skóra powinna być nawilżona i chroniona przed uszkodzeniami, paznokcie – pomalowane, a skórki przycięte i nawilżone. A co zrobić, gdy dłonie i paznokcie tak nie wyglądają? Wypróbuj opisane w tym artykule metody.

Jak piłować paznokcie?

Sposób piłowania paznokci wpływa na długość ich zapuszczania, kondycję i wygląd. Do piłowania nie używaj metalowych pilniczków, lecz zastosuj pilniki papierowe lub szklane oraz bloczki polerskie. Są o wiele delikatniejsze, dają dobre efekty i są must have każdej damskiej kosmetyczki.

Drugą sprawą związaną z piłowaniem paznokci jest regularność. Nie wolno całkowicie zrezygnować z piłowania paznokci, bo dochodzi wtedy do pęknięć, które mogą prowadzić do poważnych uszkodzeń. Jeżeli chcesz wzmocnić płytkę paznokcia i zapobiec ich pękaniu, to co drugi lub trzeci dzień delikatnie je piłuj. Dzięki temu zachowają ładny i smukły kształt.

Kolejną sprawą jest nadanie paznokciom odpowiedniego kształtu. To, jak będą wyglądać zależy nie tylko od upodobań. Musisz wiedzieć, że najbardziej podatne na złamania są kwadratowe paznokcie. Jeżeli jednak nie chcesz zrezygnować z takiego kształtu, to boki paznokci lekko zaokrąglij – niech płytka paznokcia nie będzie idealnym kwadratem.

A jak piłować paznokcie? Po pierwsze szklanym pilnikiem, a po drugie w jednym kierunku. Zacznij od boku, a następnie pilniczek przesuwaj do środka płytki paznokcia. Bardzo ważna jest także siła nacisku. Mocne, szybkie i nieostrożne pocieranie może doprowadzić do połamania lub rozwarstwienia się płytki i do uszkodzenia skórek.

Jak pielęgnować paznokcie?

Olejowanie paznokci jest bardzo ważnym elementem pielęgnacji całych dłoni. Taka kuracja poprawia kondycję, dostarcza wielu odżywczych składników, nawilża i zapobiega różnorodnym uszkodzeniom. Do zabiegu można zastosować gotowe mieszanki olejków kupione w drogerii, oleje spożywcze i kosmetyczne lub przygotowane samodzielnie z półproduktów. Dla przyspieszenia wzrostu paznokci najlepszy wydaje się być olejek rycynowy.

Jak dbać o skórki wokół paznokci?

Najprostszym rozwiązaniem jest krem do rąk. Nakładaj go tak często, jak tego potrzebujesz: po umyciu dłoni, przed domowymi porządkami, zanim pójdziesz spać, przed wyjściem na dwór. Dobry krem do paznokci powinien zawierać składniki nawilżające, wygładzające i ochronne. Powinien się szybko wchłaniać i nie pozostawiać na skórze lepkiej warstwy.

Równie dobrym pomysłem jest zakładanie na noc bawełnianych rękawiczek. Na dłonie zaaplikuj krem, a następnie załóż rękawiczki. Dzięki nim kosmetyk lepiej się wchłonie i szybciej będzie działał. Efekty? Rankiem dłonie będą gładkie, nawilżone i doskonale wypielęgnowane.

Zmień mydło do mycia rąk

Być może przyczyną wysuszenia skóry i gorszej kondycji paznokci jest mydło do mycia dłoni. Zwykły kosmetyk zawiera wysuszające i mocno czyszczące substancje, które negatywnie wpływają na kondycję i wygląd skóry. Najlepiej sprawdzi się mydło w płynie z nawilżającymi i zmiękczającymi składnikami.