jak działa gąbka konjac

Gąbka konjac została wykonana z pochodzącej z Azji byliny. Służy do oczyszczania skóry twarzy i ciała bez naruszania warstwy naskórka, a także do jej masażu. Można ją stosować zarówno rano – przed aplikacją makijażu, jak i wieczorem – w celu jego usunięcia. W ostatnim przypadku należy pamiętać, aby nałożyć na nią mniejszą niż zwykle ilość produktu do demakijażu, ponieważ gąbka konjac podwyższa wydajność stosowanych środków. Po czym poznać, czy tym, co kupiłyśmy, jest oryginalna gąbka konjac, czy tania podróbka? Z czego jest wykonana gąbka konjac oraz jakie są jej właściwości i rodzaje? Jak działa, jak jej używać i jak ją pielęgnować?

Oryginalna gąbka konjac czy tania podróbka – po czym je poznać?

Tym, co odróżnia oryginalną gąbkę konjac od jej taniej podróbki, jest między innymi kraj pochodzenia; jeżeli wyprodukowano ją w Korei lub Japonii, to może świadczyć o jej wyższej jakości, jeżeli w Chinach, wręcz przeciwnie. Ponadto podczas gdy nieoryginalny produkt szybko pleśnieje i zarasta go grzyb, oryginalna gąbka konjac pozostaje w dobrym stanie średnio przez 1-3 miesiące, a odpowiednio pielęgnowana – nawet przez ponad pół roku. W tym czasie nie kruszy się, nie pleśnieje i nie wydziela przykrego zapachu. Jedynie jej kolor traci na intensywności.

Oryginalna gąbka konjac jest w 100% czysta, pozbawiona wszelkich mikroorganizmów oraz wolna od zanieczyszczeń i potencjalnie szkodliwych bakterii.

Z czego jest wykonana gąbka konjac?

Gąbka konjac została wykonana z Amorphophallus konjac. To bylina pochodząca z Azji, która rośnie dziko w górach. Posiada odczyn zasadowy i zawiera wiele naturalnych składników, takich jak białko, węglowodany, żelazo, fosfor, miedź, cynk, kwas foliowy oraz witaminy A, B1, B6, B12, C, D i E. Konjac składa się w 97% z wody i w 3% z błonnika roślinnego.

W Japonii konjac znany jest od ponad 1500 lat. Ma liczne właściwości zdrowotne, dlatego pierwotnie stosowano go jako lek. Dopiero później doceniono jego skuteczność i delikatność w pielęgnacji wrażliwej skóry. Gąbka konjac głęboko oczyszcza skórę, a przy tym nie uszkadza naskórka. Ponadto jest całkowicie biodegradowalna, dzięki czemu zużytą możemy zakopać w ogrodzie lub położyć na dnie doniczki, aby zatrzymywała wodę.

Gąbka konjac jest wykonywana ręcznie w wolnej od zanieczyszczeń części Korei, to znaczy na Wyspie Jeju, która została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Ta wyspa jest uważana za jedno z miejsc na świecie, które posiadają najczystszą wodę. Ponadto do produkcji gąbek konjac wybrano fabrykę, w której wnikliwie i systematycznie kontroluje się warunki czystości, higieny i pracy pracowników.

Gąbka konjac – rodzaje

Wraz ze wzrostem popularności gąbki konjac na rynku pojawiają się coraz to nowe jej rodzaje:

  • gąbka konjac z bambusowym węglem drzewnym jest przeznaczona do cery skłonnej do wyprysków i tłustej, zwłaszcza nastolatków;
  • gąbka konjac z zieloną glinką sprawdzi się w przypadku cery tłustej, normalnej i mieszanej. Skutecznie oczyszcza pory;
  • gąbka konjac z czerwoną glinką nawilża cerę wrażliwą i suchą oraz dodaje jej blasku;
  • gąbka konjac z różową glinką jest dedykowana skórze wrażliwej i delikatnej, która jest wystawiana na częste działanie promieni słonecznych.

Jak działa gąbka konjac?

Mycie twarzy gąbką konjac nie tylko dokładnie ją oczyszcza, lecz także zapewnia jej przyjemny masaż relaksacyjny. Jej unikalna struktura delikatnie masuje, a przy tym stymuluje przepływ krwi, poprawia krążenie i wspomaga odnowę komórek. W efekcie skóra jest czysta i odświeżona. Gąbka konjac ma odczyn zasadowy, dzięki czemu naturalnie równoważy pH skóry. Jest w 100% ekologiczna i biodegradowalna. Ponadto idealnie mieści się w dłoni, ponieważ jej wymiary wynoszą około 8 cm x 3,5 cm, przy czymgąbka konjac kurczy się podczas suszenia.

Gąbka konjac – jak jej używać?

Gąbka konjac powinna być przechowywana w przewiewnym miejscu w łazience; w przeciwnym razie, przez wilgoć, zacznie się szybciej rozkładać. Najlepiej powiesić ją w łazience na dołączonym do niej sznureczku lub umieścić w szafce.

Przed każdorazowym użyciem gąbki zamocz ją w ciepłej wodzie. W tym celu możesz umieścić ją w kubeczku lub pod strumieniem wody z kranu. Zanurzoną, delikatnie uciskaj, aby zwiększyć jej objętość. Kiedy gąbka konjac jest już gotowa do użytku, należy masować nią twarz lub ciało delikatnymi, kolistymi ruchami. W efekcie oczyścisz i odświeżysz skórę oraz wspomożesz odnowę komórek.

Jeżeli użyłaś gąbki konjac do oczyszczenia twarzy, delikatnie wyciśnij z niej wodę i resztki kosmetyku zastosowanego do demakijażu. Nie wyżymaj jej i nie wykręcaj, ponieważ takie działanie szybko ją uszkodzi. Na zakończenie powieś gąbkę konjac na sznureczku lub pozostaw na płaskiej powierzchni do wyschnięcia.

Gąbka konjac – jak ją pielęgnować?

Żywotność gąbki konjac w dużej mierze zależy to od tego, jak będziemy jej używać i ją pielęgnować. Gdy zacznie wyglądać na zużytą lub będzie się łamać czy nawet kruszyć, należy ją wymienić na nową.

Aby przedłużyć trwałość gąbki, warto wycisnąć z niej nadmiar wody po każdym użyciu i powiesić w przewiewnym miejscu, w którym wyschnie. Wilgotne środowisko skraca żywotność gąbki konjac i przyspiesza jej rozkład, dlatego nie należy jej pozostawiać na przykład wewnątrz kabiny prysznicowej.

Gąbkę można także sterylizować. W tym celu należy ją umieścić w garnku z gotującą się wodą i odczekać kilka minut.

Gąbka konjac – właściwości (podsumowanie)

Gąbka konjac ma odczyn zasadowy, a co za tym idzie – naturalnie równoważy pH skóry. Zawiera naturalne składniki, takie jak białko, węglowodany, żelazo, fosfor,  miedź, cynk, witaminy A, C, D E i z grupy B oraz kwas foliowy, dzięki którym skutecznie pielęgnuje i oczyszcza wrażliwą skórę. Ponadto gąbka konjac jest ekologiczna, w pełni biodegradowalna i w 100% naturalna.