Lakier do włosów to kosmetyk stosowany w celu utrwalenia fryzury. Wybór jest bardzo szeroki: są osobne lakiery do włosów prostych, kręconych, cienkich, farbowanych, suchych, puszących się i pozbawionych blasku. Jak działa lakier do włosów i jaki jest jego skład? Jakie są rodzaje lakierów do włosów? Jak wybrać lakier do włosów i jak go stosować?

Jak działa lakier do włosów?

Lakier do włosów zawiera polimery (najczęściej poliwinylopirolidon), poliuretany  i ich rozpuszczalniki (zwykle denaturat lub alkohol etylowy). Gdy rozpylamy go na włosach, dochodzi do odparowania alkoholu i połączenia ze sobą cząsteczek polimerów, które pozostają na włosach. Polimer zastyga w miejscu skrzyżowania włosów i tym samym utrwala ich układ. Dzięki temu, że polimery nie przepuszczają wilgoci do wnętrza włosa, fryzura trzyma się długo.

Lakier do włosów ‒ skład

Jak wspomniano, lakier do włosów zawiera polimery, poliuretany i ich rozpuszczalniki, głównie alkohol denaturowany lub etylowy. W składzie tego kosmetyku znajdują się także:

 • propelent ‒ płynny gaz, który ułatwia rozpraszanie polimerów;
 • silikony nadające włosom elastyczność i zapobiegające ich elektryzowaniu się;
 • lanolina, która decyduje o wodoodporności lakieru do włosów;
 • filtry UV ‒ warto wybierać tylko te, które nie przenikają ze skóry do krwiobiegu;
 • substancje zapachowe;
 • witamina B5, która wzmacnia włos i nadaje jego łodydze sprężystość;
 • witamina E ‒ nawilża i wzmacnia włosy;
 • jedwab, który wygładza i zmiękcza włosy oraz chroni je przed działaniem suchego i ciepłego powietrza z suszarki;
 • aloes ‒ wzmacnia strukturę włosów, dodaje im blasku, zapobiega rozdwajaniu się końcówek i ułatwia rozczesywanie.

Rodzaje lakierów do włosów

 • Mokry lakier do włosów
  Należy go stosować jedynie na mokre włosy ‒ zarówno dopiero co umyte, jak i już wysuszone ręcznikiem. Równie dobrze można go używać podczas suszenia. Mokry lakier do włosów jest trwalszy niż lakier suchy i stanowi bazę dla dalszego modelowania włosów. Działa podobnie jak pianka i lotion, ale daje długotrwały efekt. Najczęściej występuje w atomizerze.
 • Suchy lakier do włosów
  To najpopularniejszy rodzaj lakieru do włosów i jest dostępny w sprayu. Należy go stosować na suche włosy. Suchy lakier do włosów działa błyskawicznie, ponieważ zawarty w nim rozpuszczalnik w postaci alkoholu bardzo szybko wyparowuje. Jest delikatniejszy niż mokry, dlatego można częściej z niego korzystać. W przeciwieństwie do niego suchy lakier do włosów nie przygotowuje ich do dalszej stylizacji, lecz ma na celu wykończenie fryzury.

Jak wybrać lakier do włosów?

Przy wyborze lakieru do włosów warto zwrócić uwagę przede wszystkim na jego skład. Kosmetyk powinien zawierać przynajmniej jeden dobroczynny składnik, to znaczy witaminę B5, witaminę E, jedwab lub aloes. Ponadto należy go dopasować do rodzaju włosów. Ostatnim istotnym kryterium wyboru lakieru do włosów jest jego moc wyrażona w odpowiedniej skali, najczęściej 1-6.

 • Lakier do włosów cienkich
  Włosy cienkie potrzebują szczególnej pielęgnacji, dlatego dedykowany im lakier powinien zawierać witaminę B5, aloes lub witaminę E. Lakier do włosów cienkich utrwala fryzurę, a jednocześnie nie obciąża i nie skleja włosów. Najlepszym wyborem będzie lakier suchy o mocy 3-4.
 • Lakier do włosów kręconych
  Kręcone włosy mają tendencję do puszenia się, dlatego lakier do nich przeznaczony powinien nie tylko utrwalać skręt, lecz także nadawać włosom elastyczność i ułatwiać rozczesywanie. Z tego powodu warto szukać lakierów z napisem „flexible‟ (‘elastyczny’).
 • Lakier do włosów farbowanych
  Wiele kobiet farbuje włosy, które w konsekwencji szybko tracą blask i matowieją. Właśnie dlatego lakier do włosów farbowanych powinien odżywiać kolor, a jednocześnie nie zostawiać po sobie białych kryształków przypominających łupież. W tym przypadku sprawdzą się lakiery nabłyszczające.
 • Lakier do włosów przetłuszczających się
  W tej sytuacji warto sięgać po lakiery „pure‟, czyli o lekkiej formule, które nie sklejają i nie obciążają włosów. Dobrze, jeżeli dodatkowo będą zawierały składnik pielęgnujący głowę, na przykład jedwab lub pantenol.

Jak stosować lakier do włosów?

Włosy spryskujemy z odległości co najmniej 30 cm, wykonując koliste ruchy. Trzymamy lakier w pozycji pionowej. Jeżeli chcemy zwiększyć objętość włosów, spryskujemy je od wewnętrznej strony. W celu uniesienia włosów u nasady, spryskujemy lakierem grzebień z gęstymi zębami, którym następnie tapirujemy włosy tuż przy skórze. Aby uzyskać efekt mokrej Włoszki lub wiatru we włosach, stosujemy lakier podczas suszenia włosów głową w dół.

Jednorazowo używamy niewiele lakieru, aby nie obciążać włosów. Jeżeli zajdzie potrzeba poprawienia fryzury, ponawiamy jego aplikację później. Przed pójściem spać zmywamy lakier za pomocą szamponu.