jak pielęgnować cerę tłustą?

Nadmiar sebum na skórze twarzy, który objawia się jej błyszczeniem, to znak rozpoznawczy cery tłustej. Jak pielęgnować cerę tłustą i po jakie kosmetyki do cery tłustej warto sięgać? Przedstawiamy najczęstsze błędy w pielęgnacji tego typu skóry.

Jak pielęgnować cerę tłustą?

Cera tłusta potrzebuje dokładnego oczyszczenia nie tylko wieczorem, lecz także rano, ponieważ ten rytuał pielęgnacyjny pomoże usunąć grubą warstwę sebum i martwe komórki. Po każdym myciu twarz należy przetrzeć tonikiem antybakteryjnym, która zmniejsza widoczność porów (można to robić także w ciągu dnia ‒ dla odświeżenia). Co kilka godzin do skóry można przykładać bibułkę matującą, która zbierze nadmiar sebum. Raz w tygodniu należy zrobić peeling, aby usunąć resztki martwego naskórka; w przeciwnym razie obumarłe komórki zablokują pory, co doprowadzi do powstania zaskórników, a nawet ropnych wykwitów. Po peelingu warto nałożyć maseczkę antybakteryjną albo ściągającą pory, na przykład na bazie glinki.

Kosmetyki do cery tłustej

Odpowiednio dobrane kosmetyki i prawidłowa, systematyczna pielęgnacja przywrócą skórze twarzy zdrowy, świeży wygląd, zmniejszą łojotok i rozszerzone pory oraz usuną zaskórniki. Aby pielęgnacja skóry tłustej była synergiczna, preparaty wykorzystane na poszczególnych jej etapach muszą ze sobą współpracować. Z tego powodu warto używać kosmetyków z tej samej linii kosmetycznej przeznaczonej do cery tłustej. Na podstawowy zestaw pielęgnacyjny składa się płyn micelarny lub żel do demakijażu, tonik bez alkoholu, lekki krem nawilżająco-matujący na dzień (najlepiej z filtrem UV) i krem regulujący wydzielanie sebum na noc. Niezbędnym uzupełnieniem pielęgnacji są bibułki matujące oraz peeling i maseczka przeznaczone do cery tłustej.

Najczęstsze błędy w pielęgnacji tłustej cery

Najczęstsze błędy w pielęgnacji tłustej cery to:

  • Stosowanie preparatów odtłuszczających do mycia twarzy
    Chociaż takie kosmetyki usuwają warstwę łoju, to jednocześnie prowadzą do odwodnienia skóry, co może skutkować jej łuszczeniem się.
  • Używanie toników na bazie alkoholu
    Mogą działać silnie drażniąco i choć początkowo dają dobre efekty, przy dłuższym stosowaniu zwykle prowadzą do nasilenia łojotoku i zmian trądzikowych.
  • Mycie twarzy wodą z mydłem
    Mówi się, że takie połączenie nie szkodzi cerze tłustej, ale też nie pomaga. Dużo lepszym rozwiązaniem jest stosowanie kosmetyków przeznaczonych do mycia skóry tłustej, które będą ją pielęgnować.
  • Nakładanie kolejnych warstw pudru w celu ukrycia nadmiaru sebum
    To dla skóry niepotrzebne obciążenie, zwłaszcza że puder zatyka pory, dlatego może działać komedogennie i prowadzić do powstawania wyprysków. Skórę lepiej odtłuszczą bibułki matujące lub zwykłe chusteczki higieniczne.
  • Mechaniczne wyciskanie zaskórników
    Poprzez ręczne pozbywanie się zaskórników można uszkodzić naczynia krwionośne. Ponadto w miejsce wyciśniętej krostki zaraz pojawi się nowa, bo skóra natychmiast uzupełnia sebum, które zostało z niej usunięte.
  • Opalanie się
    To prawda, że tłusta skóra muśnięta słońcem przez chwilę wygląda lepiej. Niestety, promienie UV stymulują pracę gruczołów łojowych, uszkadzają komórki i rozszerzają naczynka krwionośne, co ma negatywny wpływ na wygląd i kondycję cery.