masaż bańką chińską

Co druga kobieta zmaga się z problemem cellulitu. To żmudna i niekończąca się walka, która często nie przynosi takich efektów jakich oczekujemy. Często okazuje się, że bez inwazyjnych zabiegów w gabinecie kosmetycznym nie mamy szans z nagromadzona na udach, pośladkach a często również na brzuchu skórką pomarańczową. Okazuje się jednak,że istnieje bardzo efektywny, domowy sposób na wyraźne zmniejszenie widoczności cellulitu: jest nim masaż bańką chińską.

Masaż bańką chińską – skuteczny zabieg w walce z cellulitem

Masaż ten opiera się na zasadach starożytnej medycyny rodem z Chin. Polega na wykorzystaniu podciśnienia wytworzonego między przystawioną do skóry bańką, a skóra . Banka zasysa skórę, a co za tym idzie – również tkankę tłuszczową nagromadzoną w głębszych partiach. Bańka, a dokładniej – masaż z jej udziałem – rozbija ową tkankę i przyspiesza proces lipolizy (czyli redukcji tkanki tłuszczowej), oraz ujędrnia skórę i wygładza ją. Zabieg działa również detoksykując na skórę – usuwając toksyny hamuje powstawanie nowych, nieładnych zmian pod skórą (toksyny są jedną z przyczyn powstawania cellulitu).

Innymi słowy: masaż bańką chińską rozbija tłuszcz, zapobiega powstawaniu cellulitu i modeluje sylwetkę.

Jak wykonać masaż bańką chińską w domu? Poradnik krok po kroku

  1. Zanim przystąpisz do masażu, oczyść ciało: weź prysznic lub kąpiel, dobrym pomysłem jest też peeling całego ciała lub miejsc dotkniętych cellulitem – to dodatkowo wzmocni krążenie podskórne i przyspieszy spalanie tkanki tłuszczowej.
  2. Osusz ciało ręcznikiem, a w miejsca, na które będziesz nakładała bańkę wetrzyj oliwkę. Istnieją specjalne preparaty, przeznaczone do masażu miejsc dotkniętych cellulitem, które zawierają substancje wrogie dla pomarańczowej skórki. Należą do nich: kofeina, algi morskie, wyciąg z bluszczu lub z grejpfruta. Tłusty olejek ułatwi przesuwanie bańki po skórze i nie spowoduje podrażnień skóry.
  3. Rozmiar bańki musi być dopasowany do masowanego miejsca,. Oznacza to, że po pierwsze na większy obszar ciała należy dobrać nieco większą bankę (najczęściej są one sprzedawane w kompletach, w których znajduje się kilka baniek – od najmniejszej do większych), pamiętajmy również o tym, że bańka powinna się mieścić w dłoni – musi się ja wygodnie trzymać podczas masażu, a ta nie może wyślizgiwać się nam z dłoni.
  4. Bańkę należy lekko ogrzać – ma być ona ciepła, ale nie może nas parzyć. Najlepiej włożyć ją na kilka minut do wody o temperaturze ok. 40 st. C, a następnie wyjąć i szybko osuszyć ręcznikiem – tak, aby była jeszcze ciepłą, gdy ją przyłożymy do ciała.
  5. Możesz rozpocząć masaż. Bańkę trzeba przyssać do skóry, czyli przyłożyć do masowanego miejsca i ucisnąć jej wierzchołek. Bańka musi ściśle przylegać do ciała, aby przez jej krawędzie nie dostawało się do niej powietrze. W ten sposób bańka zassie skórę i będzie do niej mocno przylegała, a ty możesz zacząć przesuwać ją po skórze.
  6. Bańkę należy przesuwać w odpowiedni sposób: nie należy robić tego zbyt szybko i chaotycznie, lecz nieśpiesznie i w jednym rytmie. Jeśli swój masaż zaczynasz od ud- bakę przyssij nad kolanem i niespiesznie, liniowym ruchem przesuwaj ją ku górze. Jeśli bańka się odklei – należy oczywiście przyssać ją na nowo i kontynuować masaż.
  7. Po masażu liniowym przychodzi czas na okrężne ruchy bańką: przemieszczaj ją po udach kolistymi, nieśpiesznymi ruchami, zaczynając od wewnętrznej strony ud i kierując się na zewnątrz.
  8. Aby odessać bańkę od ciała, należy delikatnie włożyć palec między jej krawędź a skórę. Do wnętrza bańki dostanie się powietrze i bańka się odessie. Nie wolno odrywać jej na siłę od ciała.
  9. Na tym etapie można już zakończyć masaż, ale wiele kobiet wykonuje jeszcze jeden cykl, polegający na przemieszczaniu bańki na skórze na wzór cyfry 8. Taki masaż należy wykonywać zaczynając od wewnętrznej strony uda i kierując się ku zewnętrznej.

Masaż bańką chińską – przeciwwskazania

Jeśli jesteś w ciąży, masz stan podgorączkowy lub gorączkę, cierpisz na choroby nowotworowe lub zakaźne, padaczkę, stany zapalne skóry lub masz cerę naczynkową – masaż bańką chińską nie jest niestety dla ciebie. Bańki nie powinny też stosować osoby cierpiące na żylaki oraz w okresie menstruacji.

Masaż bańką chińską – jak długo i jak często masować skórę?

Masaż każdej dotkniętej cellulitem partii ciała powinien trwać od 15 do 20 minut, a dla uzyskania satysfakcjonujących efektów należy go wykonywać co 2-3 dni.