Z paznokciami jest jak z włosami – czasami mogą mieć po prostu gorszy czas, kruszyć się i łamać. Jeśli nie mają satysfakcjonującej długości, możemy zdecydować się wówczas na ich przedłużanie. To dobre rozwiązanie, gdy nie jesteśmy w stanie zapuścić paznokci naturalnie. Warto jednak wiedzieć, jak zrobić to dobrze tj. bezpiecznie, bez szkody dla płytki paznokcia.

Przedłużanie paznokci to jeden z częściej wykonywanych zabiegów w gabinetach kosmetycznych. Decydujemy się na nie z różnych powodów np. powolnego wzrostu, łamliwości lub delikatności naturalnej płytki.

Jakie są metody przedłużania paznokci?

Paznokcie da się przedłużyć na wiele sposobów. Niektóre z nich wyszły już z mody, a inne dopiero zyskują swoich zwolenników. Czas poznać je wszystkie.

  • Przedłużanie paznokci tipsami – naklejone na naturalną płytkę tipsy to rozwiązanie, które popularne było szczególnie w latach 90. ubiegłego wieku. Tipsy dostępne były w różnych kształtach, długościach i kolorach, dzięki czemu wystarczyło je tylko przykleić. Dziś również przedłuża się paznokcie tipsami, ale są one bezbarwne i po przyklejeniu nadają się do piłowania, formowania i dowolnego modelowania, dzięki czemu efekt jest naturalny.
  • Przedłużanie paznokci żelem/akrylem – paznokcie żelowe i akrylowe można zrobić na naturalnej płytce lub posłużyć się szablonem do jej przedłużenia. Po utwardzeniu zarówno żel, jak i akryl, są na tyle sztywne i odporne na uszkodzenia, że mogą imitować naturalny paznokcie. Dają się dowolnie formować, piłować i malować, więc możliwości ich stylizacji są nieograniczone.
  • Przedłużanie paznokci hybrydą – ostatnio coraz popularniejsze jest przedłużanie paznokcie lakierami hybrydowymi, a właściwie lakierem bazowym o podwyższonej twardości (hard base). Zasada jego działania jest taka sama jak w przypadku żelu lub akrylu. I choć paznokieć przedłużony w ten sposób tak samo nadaje się do piłowania i malowania, to niektórzy uważają, że przedłużenie stworzone z hybrydowej bazy jest mniej twarde i podatniejsze na łamanie.

Czy przedłużanie paznokci jest bezpieczne?

Jeśli decydujemy się na przedłużanie paznokci w salonie kosmetycznym, możemy być pewne efektów i tego, że naszej naturalnej płytce nic się nie stanie. Specjalista przeprowadzi wywiad i dobierze odpowiednie produkty do zabiegu. Jeśli jednak decydujemy się na przedłużanie paznokci w domu, musimy być ostrożni – bezpieczeństwo przedłużania paznokci zależy przede wszystkim od zastosowanych materiałów m.in. tego, z czego są zrobione.

Bezpieczne przedłużanie paznokci

Jak przedłużyć paznokcie w bezpieczny sposób? Oto kilka wskazówek, które mogą pomóc, gdy decydujemy się zrobić to w domu.

1. Oceń stan płytki paznokci.

Przedłużanie daje najlepsze efekty na zdrowych, mocnych paznokciach. Im słabsza płytka, tym większe prawdopodobieństwo, że przedłużenie nie utrzyma się zbyt długo, może się ukruszyć. Co więcej, substancje chemiczne, które są w produktach do przedłużania paznokci, mogą dodatkowo osłabić płytkę. Zanim więc zdecydujemy się na zabieg przedłużania (czy to w domu, czy u kosmetyczki), powinniśmy odżywić, zregenerować i wzmocnić paznokcie.

2. Wybierz odpowiedni produkt.

Mówi się, że najbezpieczniejsze jest przedłużanie paznokci tipsami, choć kleje do paznokci również zawierają substancje, które mogą szkodzić płytce. Niektórzy twierdzą z kolei, że jeśli przedłużać paznokcie, to tylko żelem, który jest zdrowszy niż akryl. Tak naprawdę w każdym przypadku preparaty stosowane do przedłużania paznokci mogą nam nie służyć, więc warto bacznie przyglądać się ich składom. Substancje, których należy unikać to m.in. aceton, octan etylu, izopropanol czy polimetakrylan metylu. Wybierajmy produkty, które tych składników nie zawierają lub mają jak najmniejsze ich stężenia.

3. Zrób próbę uczuleniową.

Ważną sprawą jest, żeby każdy produkt przetestować przed użyciem. Jeśli wybraliśmy preparat i chcemy zastosować go do przedłużenia swoich paznokci, zróbmy próbę uczuleniową minimum 24, a najlepiej 48 godzin przed. Jeśli nie wystąpiła żadna reakcja uczuleniowa, możemy przedłużać paznokcie bez obaw.

4. Zabezpiecz odpowiednio płytkę.

Jeśli zależy nam na tym, żeby przedłużanie paznokci było bezpieczne, konieczne jest odpowiednie przygotowanie naturalnej płytki. Nie wystarczy jej skrócenie, przypiłowanie i zmatowienie. To podstawa, ale warto pomyśleć też o bazie, która po pomalowaniu paznokci tworzy warstwę ochronną na ich powierzchni, dzięki czemu położona na wierzch warstwa żelu, akrylu lub innego środka do przedłużania nie ma bezpośredniego kontaktu z paznokciem.