zadzierające się skórki przy paznokciach

Na zadzierające się skórki przy paznokciach skarży się wiele osób. Za najczęstsze przyczyny tej przypadłości uważa się urazy mechaniczne naskórka i przesuszoną skórę dłoni. Jakie są inne powody zadzierania skórek i jak się ich pozbyć?

Zadzierające się skórki przy paznokciach – przyczyny

Skórki zadzierają się także wskutek niewłaściwej pielęgnacji dłoni, na przykład podczas wykonywania prac domowych z użyciem detergentów. Środki myjące wykorzystywane do zmywania naczyń, mycia okien i podłóg czy prania ręcznego wysuszają paznokcie i skórki wokół nich, a w konsekwencji je zadzierają. W ten sposób dochodzi do krwawienia i stanów zapalnych, a w najlepszym wypadku do nieestetycznych zadarć.

Aby tego uniknąć, podczas wykonywania najdrobniejszych prac domowych należy bezwzględnie używać rękawiczek ochronnych. Po ich zdjęciu warto umyć ręce łagodnym mydłem i w ciepłej wodzie, po czym posmarować je kremem lub balsamem do rąk.

Zadzierające się skórki przy paznokciach – jak się ich pozbyć?

Regularny manicure

Systematycznie, czyli raz na 7-10 dni, wykonywany manicure pozwoli nam uniknąć zadzierających się skórek przy paznokciach. W tym celu wcale nie musimy korzystać z pomocy profesjonalnego salonu kosmetycznego; równie dobrze taki zabieg możemy przeprowadzić samodzielnie w domu. Wystarczy zaopatrzyć się w papierowy pilnik, ostre cążki, drewniany patyczek lub kopytko do odsuwania skórek, płyn zmiękczający skórki, oliwkę do skórek i paznokci oraz odżywkę do paznokci. Dzięki tym akcesoriom i kosmetykom nadamy paznokciom pożądany kształt, zmiękczymy suche skórki, wytniemy lub odsuniemy patyczkiem te najbardziej odstające oraz natłuścimy skórę wokół paznokci oliwką i wzmocnimy je odżywką.

Warto wybierać oliwki do paznokci w formie długopisu, ponieważ zajmują mało miejsca w torebce, co umożliwia ich wygodne stosowanie poza domem.

Podczas wykonywania manicure’u skórek nie należy wycinać za głęboko. Pozbywamy się tylko tych fragmentów skóry, które odstają i w związku z tym nam przeszkadzają. Nie zagłębiamy się w macierz paznokcia, którą łatwo uszkodzić, co może doprowadzić do wyrastania jeszcze większych skórek.

Usuwanie zadzierających się skórek w salonie kosmetycznym

Zabieg manicure’u równie dobrze można przeprowadzić w salonie kosmetycznym. W efekcie to profesjonalista zadba o prawidłowe opiłowanie paznokci, odpowiednie zmiękczenie skórek i odsunięcie ich kopytkiem lub – w razie potrzeby – wycięcie cążkami. Pod koniec zabiegu manikiurzystka powinna nawilżyć skórki, najlepiej oliwką zawierającą olejek jojoba lub z pestek winogron.

Aby skórki przy paznokciach przestały się zadzierać, pojedynczy zabiegu manicure’u nie wystarczy. Tylko systematycznie przeprowadzane zabiegi mogą widocznie poprawić kondycję naszych dłoni.

Odpowiednia dieta

Równie istotne jest zdrowe odżywianie i powtarzanie 2-3 razy w roku kuracji witaminowej. Na zadzieranie się skórek przy paznokciach pomoże świeżo wyciskany sok, najlepiej z marchwi, sok z aloesu i skrzyp polny. Ten ostatni warto zażywać 1-2 razy dziennie przez minimum 2 miesiące. Jeżeli te metody nie dają rezultatu, można wspomóc się maścią z witaminą A.

Wyeliminowanie złych nawyków

Największą krzywdę, jaką możemy wyrządzić naszym paznokciom, jest obgryzanie skórek. Ten nawyk wyraźnie zmienia wygląd paznokci.

Obgryzanie skórek zmienia kształt paznokci i uniemożliwia ich zapuszczenie, ponieważ te ostatnie łamią się w połowie. Co więcej, płytka paznokcia nie przylega do skóry palca. Jeżeli masz takie objawy, to prawdopodobnie oznacza, że przez intensywne obgryzanie skórek uszkodziłaś macierz paznokcia. Z tego powodu Twoje paznokcie odkształcają się i rosną krzywe lub zdeformowane. Aby poprawić stan paznokci, należy bezzwłocznie przestać obgryzać skórki, a gdy narosną na płytkę, wystarczy delikatnie odsunąć je patyczkiem. Ponadto warto piłować paznokcie na krótko, codziennie stosować oliwkę wzmacniającą paznokcie i skórki oraz zażywać tabletki ze skrzypem polnym. Trzymiesięczna regeneracja powinna sprawić, że paznokcie wrócą do swojego pierwotnego kształtu.